O categorie socioprofesională esențială, adică angajații din primării, este la un pas de grevă generală, oamenii având numeroase revendicări referitoare la salarizarea lor și la modul cum sunt alocate resursele în teritoriu. Joi ar urma să fie o discuție cu reprezentanții Guvernului.
Consiliul Director Național al Sindicatului SCOR, care reprezintă salariații din primăriile de comune și orașe, a luat decizia să meargă până la capăt cu greva generală, punctul culminant fiind 5 februarie, ziua în care activitatea din instituții va fi paralizată, în condițiile în care toți cei din sindicate își vor opri activitatea. Demersul a fost semnat de 11.101 angajați din primării, care fac parte din sindicat, până duminică noapte (dintr-un număr total de 17.784 de membri), fiind vorba de salariați din toate județele țării. Prin urmare, în cazul în care Guvernul nu oprește demersul sindical, 5 februarie va zi de grevă generală în primării, ceea ce automat va duce la o activitate instituțională mult diminuată, în unele cazuri chiar blocată.…
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea