Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, susține că ministrul de Interne al Bulgariei a fost cel care a negociat cu omologul austriac Gerhard Karner și a acceptat condițiile puse pentru Air Schengen, în timp ce președintele Rumen Radev, vocal pe temă, nici nu s-a aflat la masa negocierilor.
„Cu tot respectul pentru declarația președintelui și pentru președintele bulgar, dar dânsul n-a fost la masa de negociere. Eu, la masa de negociere, am văzut ministrul bulgar, care a considerat acceptabile aceste soluții, în final, care a discutat cu partea austriacă, așa cum am discutat și noi”, a declarat ministrul, într-un interviu la Euronews România…
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea