Ministrul Afacerilor Interne Cătălin Predoiu a declarat, luni, cu prilejul Zilei Internaţionale de Comemorare a Victimelor Holocaustului, că asumarea trecutului este esențială, fiind necesară educarea generațiilor tinere pentru care discursul „extremist” poate fi „seducător”.
„Ziua Internațională de Comemorare a Victimelor Holocaustului, moment care stă sub semnul asumării și responsabilității pentru tragicele evenimente din perioada celui de Al Doilea Război Mondial, este, dincolo de simbolistica istorică, semn și reper al angajamentului fiecăruia dintre noi ca fapte de acest fel „să nu se mai repete”. Tragedia uciderii celor șase milioane de evrei europeni și a milioane de persoane de alte naționalități de către regimul nazist german este parte a istoriei universale, asumarea trecutului fiind esențială pentru evoluția și raporturile sincere dintre state și oameni. Amintirea celor care au suferit, care au fost persecutați, care și-au pierdut viețile în mod nedrept, suferințele cumplite ale milioanelor de oameni – unii supuși la torturi și experimente oribile, rupți din familiile lor, luptând pentru supraviețuire în condiții inumane, trebuie să continue să ne inspire și să ne amintească de responsabilitatea noastră colectivă”, a spus ministrul Cătălin Predoiu.…
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea