Ministra de Externe, Luminița Odobescu, care se află în vizită în Bulgaria la invitaţia primită de la vicepremierul și ministrul de Externe Maria Gabriel, a avut, luni, o întrevedere bilaterală, fiind purtate discuții inclusiv despre pașii pentru aderarea completă la Schengen.
Luminița Odobescu a afirmat pe pagina sa de X că aderarea la Schengen rămâne o prioritate cheie pentru cele două state. „Ne-am exprimat voința comună de a îmbunătăți relațiile româno-bulgare, bazându-ne pe parteneriatul nostru strategic. Consolidarea conectivității și promovarea cooperării în cadrul NATO și UE, inclusiv aderarea la Schengen, rămân prioritățile cheie”, a scris Lumința Odobescu pe X.…
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea