Coaliția PNL-PSD ia în calcul în continuare posibilitatea comasării unui rând de alegeri în 2024, varianta discutată fiind localele cu primul tur al prezidențialelor, unde avantajate sunt marile partide care au o zestre însemnată de primari.
Până la jumătatea lunii februarie, PNL și PSD trebuie să se decidă dacă bat sau nu palma pe varianta comasării primului tur al prezidențialelor cu localele, data avansată fiind 29 septembrie. Dacă PNL e convins că vrea acest lucru, după cum au precizat surse la vârful partidului, în cazul PSD încă mai șovăie conducerea formațiunii, potrivit informațiilor „Adevărul”. Însă liderii PSD au transmis clar pe canale informale: nu exclud varianta comasării. Ce le mai trebuie e un răgaz de timp, pentru o ultimă discuție și cu colegii din partid.…
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea