PSD și PNL nu sunt pe aceeași frecvență privind comasarea alegerilor, negocierile urmând a fi intensificate în următoarele săptămâni, dar sunt băgate în joc și funcțiile cele mai importante din stat pentru noile discuții.
Un consens între cele două partide ale Coaliției privind comasarea unui rând de alegeri, pentru că e neclar la ce variantă s-ar putea ajunge, e încă departe de un rezultat favorabil pentru ambele formațiuni. După discuțiile de marți, între Marcel Ciolacu și șefii de filiale județene, social-democrații păreau înclinați să spună „da“ la o comasare a localelor cu europarlamentarele, dar voiau să știe și întreg calendarul electoral. Însă declarația lui Nicolae Ciucă privind faptul că ideea comasării localelor cu europarlamentarele nu vine din PNL, ca și cum preferința pentru desfășurarea mai multor scrutinuri în același timp venea de la PSD, i-a nemulțumit. Prin urmare, social-democrații nu au mai dat vreun vot privind comasarea, fiind așteptate propuneri concrete de la PNL. Mai mult, decizia anunțată de Marcel Ciolacu a fost că niciun parlamentar PSD nu va vota vreun proiect de lege referitor la comasare sau decalare de alegeri.…
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea