Datele furnizate de reprezentanții sindicatului care îi reprezintă pe salariații din primăriile de comune și orașe arată că angajații din 813 localități pregătesc greva generală, cele mai multe fiind în județul Iași. Marți miercuri va fi greva de avertisment, iar de lunea viitoare va fi cea generală
Mai exact, angajații din 49 de localități din Iași vor intra în grevă generală pe 5 februarie. Următorul județ ca număr de instituții care vor fi paralizate prin grevă este Vasluiul, cu 32 de primării, iar pe locul trei se situează Clujul, cu 28 de administrații. Topul e completat de județele Prahova și Neamț, cu câte 26 de primării, unde angajații intră în grevă generală. Greva generală va avea însă acoperire în toată țara, fiind localități din fiecare județ pe lista cu revendicări.…
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea