Activitate seismică intensă în sudul României, unde s-au înregistrat mai multe cutremure de suprafață începând de ieri dimineață, inclusiv unul de magnitudine crescută, care s-a simțit la sute de km distanță.
Zona în care au fost înregistrate mișcările telurice este mai puțin obișnuită. Este și cazul unui cutremur produs în această dimineață în județul Buzău, la ora 8.30. Deși e vorba de un seism mic, de 2,2 grade pe scara Richter, acesta s-a produs pe raza comunei Boldu. În datele de seismicitate recentă nu au mai fost cutremure în această zonă, INFP incluzând cutremurul ca fiind înregistrat în zona Muntenia, nu în zona seismică Vrancea, din care face parte și Buzăul.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul