O nouă încercare de a introduce testarea legumelor în piețele din municipiul Buzău, inițiativă lansată de senatorul Vlad Pufu, în urmă cu aproape un an, în contextul scandalului roșiilor stropite cu pesticide de la Glodeanu Sărat, a fost din nou blocată.
De această dată, demersul testării legumelor a fost făcut consilierii PNL , printr-un amendament adus proiectului de buget al municipiului Buzău pentru anul 2024. Concret, aleșii PNL au cerut ca în buget să fie cuprinsă suma de 30.000 de euro pentru finanțarea acestor testări la legumele și fructele vândute în piețele din municipiu. Din păcate, propunerea Opoziției a fost respinsă de majoritatea PSD, mai exact de toți cei 12 consilieri locali prezenți la ședința de luni, 5 februarie.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul