Stiri Ziare Locale Victoria Felnac s-a simțit nedreptățită în derby și a făcut memoriu din cauza arbitrajului

Derby-ul etapei a 18-a a Ligii a IV-a Arad la fotbal a adunat la Felnac aproape 200 de spectatori, dornici să vadă la treabă echipa locală, Victoria, în compania liderului Viitorul Arad. Miza meciului și-a pus amprenta pe evoluția celor două fruntașe ale județului, care cunoscându-se bine, nu au riscat prea mult. Oaspeții au avut o posesie superioară în prima repriză, dar fără ocazii mari. Drîglă și Bădăuță au dat ceva emoții portarilor, însă tabela a rămas neschimbată. Și a venit faza din minutul 41, la care căpitanul Istin a fost eliminat direct pentru o presupusă lovitură fără minge asupra lui Vezan. „Centralul” Nicoraș a scos repede și ușor cartonașul roșu, dezechilibrând clar un derby ce nu avea nevoie de așa ceva. Paradoxal, cu un om mai puțin, felnăcanii au jucat mai bine în partea a doua, dar nu a fost suficient pentru a marca. De cealaltă parte, Bădăuță a tras bine din careu, iar Rusu a intervenit salvator. A fost ocazia ce a anunțat golul: același activ Vezan a centrat, iar Sergiu Popa a marcat cu capul în minutul 67. Trupa lui Dan Mițiți nu s-a dat bătută, iar Mitu l-a angajat pe Lasc, care însă a reluat exact în brațele lui Gârlea. Pe final, juniorii Blickling și Narsesovici puteau închide conturile, dar lipsa de experiență și-a spus cuvântul, 0-1 final. Cei de la „VI-FE” începuseră bine returul, cu victoria clară împotriva Păulișului, scor 4-0, eșec în urma căruia Vasile Georgiu a fost înlocuit chiar cu fostul antrenor al Felnacului, Lucian Ciba. A urmat apoi un 2-2 la Beliu, Victoria salvând un punct în ultimul sfert de oră și acum eșecul de acasă cu Viitorul, ce pune capăt în mare măsură speranțelor de câștigare a campionatului. Concluziile derby-ului cu Viitorul le trage președintele clubului din Felnac, Marius Bătrân, supărat pe arbitrajul lui Ionuț Nicoraș:…