Legea urmărește stabilirea clară și extinderea responsabilităților autorităților în protejarea victimelor și intervențiile în situații de urgență.
„Legea promovată urmărește protejarea victimelor în fața violențelor produse în orice mediu, inclusiv spațiul public, la școală sau online și se referă la toate tipurile de agresiune, de la violență fizică la hărțuire online, prin apeluri telefonice repetate sau urmărire. Scopul este depășirea cadrului familiei și protejarea tuturor victimelor indiferent de cadrul în care se produce agresiunea. Autoritățile vor putea folosi si monitorizarea electronică a agresorului, legiferată în 2021, care din 2025 va funcționa în întreaga țară”, a declarat Mihai Pașca.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul