Stiri Ziare Locale Trupa lui Ruska leagă victoriile și se apropie de Top 5: Șoimii Șimand – Victoria Zăbrani 4-2

Toate reflectoarele au fost puse pe echipele din Top 5 în startul returului Ligii a IV-a Arad, dar singura formație ce a luat maximum de puncte în primele două runde ale primăverii este pe poziția a 6-a. Vorbim despre Șoimii Șimand, care, după succesul cu 2-1 de la Ineu, a bătut-o și pe Victoria Zăbrani pe teren propriu, însă nu fără ceva emoții, căci oaspeții reușiseră să revină în două rânduri pe tabelă.

Gazdele au început partida cu un pressing ridicat și eforturile lor s-au văzut rapid pe tabelă, dar nu înainte să rămână fără Cordoș (accidentat). În minutul 9, Mandache a vrut să centreze, mingea a lovit bara la colțul lung, unde a apărut Roza și a marcat din 5 metri. Exact 11 minute s-au aflat amfitrionii în avantaj, căci lovitura liberă executată bine de Ghergar a fost respinsă de Mureșan până la Onaca, iar fundașul lui Ruska și-a degajat balonul în propria poartă. La mijlocul reprizei, Șimandul l-a pierdut și pe Dolga, iar trupa lui Pința a prins tupeu. Doar că Godoci a întârziat o execuție cu poarta goală și a fost anticipat de un fundaș, după care a fost rândul lui Stoin să tragă slab din careul mic, pradă ușoară pentru Mureșan. Ocaziile aveau să se răzbune cu 5 minute înainte de pauză, când Sechel a pătruns pe stânga, a pasat printre picioarele lui Vizitiu și Petre Măgulean a îndeplinit formalitatea.…