În Vaslui, un bărbat aflat în stop cardiorespirator a fost salvat de trei elevi de liceu, care au devenit voluntari SMURD în 2023, și un echipaj de terapie intensivă mobilă. Aceștia au acordat primul ajutor unui bărbat căzut pe stradă care suferise un infarct miorcardic.
„Bărbatul se afla în apropierea unui operator economic, când, deodată, picioarele i s-au înmuiat și a căzut pe asfalt. Tinerii au văzut cele întâmplate, au traversat imediat strada și au evaluat victima. Aceștia au apelat, de îndată, numărul unic pentru situații de urgenţă 112 și au explicat dispecerului faptul că bărbatul se afla în stop cardio-respirator. Astfel, la fața locului a fost trimis de urgență echipajul și ambulanța SMURD de terapie intensivă mobilă. Așa cum au învățat la cursurile de prim ajutor, voluntarii SMURD au început manevrele de resuscitare, care au fost continuate de către echipajul ajuns la fața locului. Bărbatul a fost stabilizat, ulterior fiind transportat la o unitate spitalicească.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul