Zbor deasupra Golfului Tailandei şi părăsim golful spre sud deasupra Malaeziei iar apoi a insulelor Indoneziene. Cam pe la orele 21:00 ora locală zburăm deasupra localității Pontianak așezată exact pe linia ecuatorului. Servim cina, un fel de papricaș de pui autohton australian, suficient de gustos mai ales când e acompaniat de un pahar de Siraz australian. Iată, un botez modest cu vin roșu dar unul adevărat în orice caz, pentru mine, trecător vremelnic pe aste meridiane.
Văd pe hartă localități pe lângă care trecem în zbor precum Surabaya sau Jakarta fiind înconjurați de imensitatea Mării Javei. Ușor, ușor ne îndreptăm spre Australia intrând pe partea de nord a țării pe lângă orașul cel mai nordic, Darwin.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul