Societatea de Transport Public Timișoara oferă un salariu lunar net de cel puțin 4.000 lei șoferilor și vatmanilor. Cu toate acestea, societatea se confruntă cu un deficit de personal.
Una dintre cele mai mari probleme cu care Societatea de Transport Public Timișoara se confruntă este lipsa de șoferi și vatmani. Deși societatea a crescut salariile, tot găsește cu greu personal de bord.
„Problema cu șoferii este o problemă pe care STPT-ul o adresează în mod consecvent. Luna aceasta am aprobat în consiliul local o nouă organigramă prin care s-au făcut anumite eficientizări de personal și reduceri de personal TESA. Anul trecut, la sfârșit de an, STPT-ul a majorat salariile pentru șoferi. Avem undeva la 4.000 lei salariul net de început pentru un șofer de autobuz și obiectivul acestor majorări a fost tocmai să atragem șoferi. În lunile de sfârșit de an, noiembrie, decembrie, s-au angajat undeva la 30 și ceva de șoferi”, a declarat Ruben Lațcău, viceprimarul Timișoarei.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul