Stiri Ziare Locale Sport și politică! Un articol scris de Mircea Gelu Buta de ziua Lordului!
Sport și politică! Un articol scris de Mircea Gelu Buta de ziua Lordului!

În anul 1933 naționala de fotbal a Regatului României câștiga pentru a doua oară Cupa Balcanică. În ultimul meci, selecționata României s-a impus în fața Iugoslaviei cu scorul de 5-0. Presa vremii relata că în cele 90 de minute jucătorii români au bombardat poarta iugoslavilor. După ce în prima repriză au marcat cinci goluri, în cea de-a doua s-au limitat la o demonstraţie foarte reuşită. Au marcat: Bindea – min. 7; Ciolac –  min. 11; Bodola – min. 13 și  35; Dobay – min. 42[1].…