Stiri Ziare Locale Șimandul a ținut pasul cu Sepsi doar o repriză, la reluarea Ligii 1 la futsal! „Dubla” lui Copil – insuficientă în Secuime

După baschetbalistele de la FCC UAV Arad, și echipa de futsal a celor de la Șoimii Șimand a intrat în febra competițiilor oficiale din noul an. În cadrul etapei a 13-a a Ligii 1, formația lui Daniel Mărcuș și Dumitru Buruiană s-a deplasat în Secuime, pentru duelul cu nou înființata Sepsi.

Teamul din Sfântu Gheorghe chiar a condus multe runde campionatul, însă între timp a căzut pe locul 3, după campioana en-titre United Galați și CFR Timișoara, în timp ce șimăndanii sunt penultimii. Diferența mare din clasament dintre cele două echipe nu s-a simțit deloc în prima repriză. Scorul a rămas 0-0 timp de 19 minute, iar până s-a auzit sirena s-au marcat trei goluri. Sepsi a „lovit” prima, Dumitru Copil a egalat după 12 secunde, dar covăsnenii au intrat cu 2-1 la pauză.…