Numărul donatorilor de sânge din Sibiu a crescut în ultimele zile după ce valoarea tichetelor primite de donatori a crescut substanțial, ajungând de la 67 la 280 de lei. Conducerea Centrului de transfuzii de la Sibiu face un apel către sibieni să doneze sânge regulat, pe toată perioada anului și nu toți odată, pentru a asigura scopul nobil al acestui proces, scrie Turnul Sfatului.
Citește și: Atenție, şoferi! Punctul de amendă a crescut de la 1 ianuarie 2024
De la 1 ianuarie 2024, Ministerul Finanțelor a mărit de patru ori valoare tichetelor pe care donatorii de sânge le primesc. Astfel, un donator primește acum bonuri în valoare de 280 de lei – în loc de 67 de lei cât erau până acum -, o zi liberă de la serviciu și costul transportului public redus la 50% în ziua respectivă.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul