Discuția a avut loc luni, 22 ianuarie 2024, la finalul ședinței de Consiliu Local. Mai mulți manageri culturali i-au cerut primarului Boc acordarea finanțărilor după ordonanța guvernului nr.51/1988 în loc de legea nr.350/2006, cum este în prezent. De ce? Ordonanța prevede prezența în comisia de selecție a proiectelor a 3 experți culturali indenpendenți, în timp ce legea actuală spune că juriul poate fi format doar din consilieri locali și angajați din cadrul municipalității.
“Am aici lista de anul trecut cu rezultatele proiectelor care au fost finanțate pe legea 350. Bugetul total a fost de 12,4 milioane de lei. Au existat 156 de proiecte care au luat finanțare anul trecut. Suma medie alocată a fost de 79.000, ceea ce înseamnă că doar 34 de proiecte au luat peste suma medie. Și cu niște calcule statistice simple vedem că primii 7% primesc peste 50% din bani, iar primii 15% primesc 67% din bani. 85% dintre proiecte împart o treime din bugetul local”, a spus Iasmina Cloșca, regizor.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul