La ultima şedinţă ordinară a Consiliului Local Câmpulung din anul 2023, desfăşurată pe 28 decembrie, aleşii municipali au adus modificări Normelor de îmbunătăţire a activităţilor edilitar – gospodăreşti, păstrarea liniştii, comerţ, transport, conservarea şi protecția mediului, precum şi constatarea faptelor ce constituie contravenţii. Aceste norme, în baza cărora aplică amenzi Poliţia Locală, au fost aprobate în timpul primarului Liviu Ţâroiu, prin Hotărârea nr.26 din 28 februarie 2018. Deoarece au trecut aproape şase ani de atunci, era cazul să crească sancţiunile, concomitent cu introducerea unor situaţii sancţionabile, omise de normele adoptate în mandatul trecut. În plus, este interesul Primăriei să protejeze investiţiile recent date în folosinţă, în parcuri şi locuri de joacă, imputându-le sume mai mari celor care produc distrugeri. De fapt, vor fi imputate părinţilor acestora, întrucât ei răspund pentru faptele reprobabile ale copiilor. După cum veţi remarca lecturând contravenţiile enumerate în acest articol, amenzile proaspăt votate pentru pagubele aduse parcurilor şi locurilor de joacă – şi nu numai, fiind luate în calcul toate spaţiile publice – s-au dublat, ajungând până la 2.500 de lei. Dacă adulţii n-au de gând să suporte această sumă cu titlul de sancţiune, pe lângă repararea prejudiciului, atunci nu le rămâne decât să fie cu ochii pe copiii lor, mai ales dacă şi-i ştiu croiţi pe rele.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul