Cea mai mare unitate sanitară din judeţ are nevoie de peste 800 de cadre medicale şi auxiliare pentru a putea desfăşura un act medical calitativ.
Potrivit unei statistici a Spitalului Județean de Urgenţă (SJU), la ora actuală sunt aprobate, conform legii, 2962 de posturi.
„Dintre acestea, însă, ocupate sunt doar 2143, adică cu peste 800 de angajați în minus. Cei aproape 30% de angajați lipsă sunt din toate categoriile de personal, de la medici şi asistenţi, la muncitori şi personal TESA”, a precizat medicul Monica Adăscăliței, managerul SJU Mavromati. Cel mai mare deficit de personal este în rândul celor care duc cu adevărat greul în spital.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul