Pe lângă gripă, o boală de sezon care trimite la spital zeci de persoane în fiecare săptămână, rujeola este o altă afecțiune care provoacă îngrijorare în județul Buzău. Autoritățile de sănătate publică spun că deși numărul confirmărilor nu este ridicat, îngrijorător este faptul că, în ultimele săptămâni, au fost diagnosticate cu rujeolă persoane care intră în contact zilnic cu un număr însemnat de buzoieni. De exemplu, cazuri de rujeolă au fost confirmate în grădinițe din județul Buzău. În plus, cazuri de rujeolă apar în comunități în care rata de vaccinare este foarte scăzută, atrage atenția medicul epidemiolog șef al Direcției de Sănătate Publică Buzău, Carmen Scîntei.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul