Barajul Belci, care a fost inițial ridicată între 1958 și 1962 pe râul Tazlău, a devenit scenariul unui tragic eveniment în iulie 1991. Această structură avea rolul de a furniza apă Centralei Termoelectrice Borzești. Cu toate acestea, în 1991, barajul Belci a fost victima unui fenomen natural devastator și nu a mai fost reconstruit vreodată.
Barajul și lacul de acumulare de pe râul Tazlău au fost proiectate pentru a asigura un debit de 6 m³/s pentru alimentarea Centralei Termoelectrice Borzești și a Platformei Petrochimice Borzești. Lacul avea inițial un volum de 12,5 milioane de metri cubi la momentul punerii în funcțiune. În 1983, s-a adăugat o microhidrocentrală cu o putere de 1,1 MW și o producție anuală de 3,5 MWh/an.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul