În plină criză cu proteste și amenințări în sistemul medical, România este la un pas de a avea o dublă epidemie: de rujeolă, deja declarată, şi în curând de gripă, atrag atenţia medicii.
Sunt deja zeci de decese înregistrate din cauza ambelor boli, iar spitalele sunt copleşite. Am ajuns aici pentru că fugim de vaccinuri, deși s-au dovedit cea mai eficientă terapie pentru a evita formele severe ale unei boli.
„Chiar avem copii în camera de gardă care așteaptă. Nu am niciun loc liber în secție, aștept să mai externăm, dar se vor ocupa imediat”, a spus medicul Gheorghița Jugulete de la Institutul Național de Boli Infecțioase „Prof. Dr. Matei Balș”.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul