Deși a tras de mult timp semnale de alarmă cu privire la situația transportului elevilor la școală, Salvați Copiii România nu a primit niciun răspuns. Tocmai de aceea, asociația susține protestul elevilor față de încălcarea dreptului la transport gratuit la școală.
Organizația Salvați Copiii s-a alăturat luni protestului Asociației Elevilor din Constanța, Asociației Vâlceana a Elevilor și Asociației Elevilor din București și Ilfov cu privire la o problemă critică nerezolvată de-a lungul anilor, ce afectează dreptul egal la educație al elevilor din România, în condițiile unui abandon școlar crescut, pe fondul acutizării sărăciei în rândul copiilor vulnerabili socio-economic. Este vorba despre incapacitatea Ministerului Educației și a consiliilor județene de a asigura transportul gratuit pentru toți elevii în mod echitabil.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul