Stiri Ziare Locale România a învins Macedonia de Nord cu 28-24, într-un meci jucat la Brăila
România a învins Macedonia de Nord cu 28-24, într-un meci jucat la Brăila

Naționala de handbal masculin a României a învins într-un meci amical, disputat sâmbătă, 16 martie, în Sala Polivalentă din Brăila, naționala Macedoniei de Nord cu scorul de 28-24 (15-10). Acesta a fost primul meci al naționalei României sub comanda brăileanului George Buricea.

România a început bine meciul și a condus cu 3-0, primind primul gol abia în minutul 7. În minutul 9 Drăgan a dus scorul la 5-1, dar la jumătatea primei reprize oaspeții au redus diferența la două goluri, scor 6-4. Cabut și Stanciuc au refăcut diferența de 4 goluri, 8-4 în minutul 19, pentru ca în minutul 20 oaspeții să se apropie la un singur gol, scor 8-7. Naționala României a marcat apoi cinci goluri legate și diferența s-a mărit la 6 goluri în minutul 25, scor 1-7, diferență care s-a înregistrat și la finalul primelor 30 de minute de joc.…