Stiri Ziare Locale România a învins Croația în deplasare. Trei handbaliste de la HC Dunărea Brăila au evoluat în acest meci

România a obținut duminică o victorie importantă în cadrul grupei 1 din preliminariilor Campionatului European de handbal senioare care va avea loc la sfârșitul anului. Handbalistele românce au învins în deplasare Croația, scor 25-23, și va încheia grupa pe primul loc, dat fiind faptul că în ultimele două partide va întâlni Bosnia-Herțegovina și Grecia, două naționale care nu pot pune probleme.

România a început foarte bine jocul de la Koprivnica și a condus cu 4-1 în minutul 8, după golul marcat de Corina Lupei. Croatele au revenit, au preluat conducerea, 6-5 în minutul 17, și s-au desprins la 9-6, în minutul 23. La pauză s-a intrat la egalitate, scor 11-11. După pauză, gazdele s-au desprins la patru goluri la jumătatea reprizei secunde, 21-17. Echipa antrenată de Florentin Pera a avut un final excelent, cu un parțial de 6-0 în ultimele 9 minute, impunându-se pentru a doua oară în cinci zile în fața Croației.…