Inspectorii sanitar-veterinari și pentru siguranța alimentelor din cadrul DSVSA Alba au efectuat, în luna ianuarie, 283 de acțiuni de control la unități din domeniul alimentar care produc sau comercializează produse de origine animală și non-animală. În total, au fost aplicate 12 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 54.800 de lei pentru nerespectarea normelor sanitare veterinare și pentru siguranța alimentelor. Sancțiunile au fost aplicate respectând principiul gradualității și în funcție de gravitatea neconformităților constatate.
Au fost verificate toate categoriile de unități, care desfășoară activități în domenii precum: fabricarea pâinii, procesării laptelui, procesării cărnii, comerț cu amănuntul, fabricarea prăjiturilor, a produselor proaspete de patiserie, respectiv la unități în care se prepară și servesc mâncăruri gătite sau în regim dar catering, dar și în piețe agroalimentare, la centre de ambalare ouă, abatoare, măcelării, carmangerii etc. Sancțiunile au fost aplicate la supermarketuri, restaurante, unități de tip catering, fast-food și brutării, din zonele Alba Iulia, Sebeș, Aiud, Ocna Mureș, Câmpeni și împrejurimi.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul