Marți, 13 februarie 2024, începând cu ora 17.30, Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad organizează vernisajul expoziției de obiecte lucrate manual de inspirație tradițională, având titlul „(Re)Descoperă tradiția: …de mâini lucrate, …cu suflet frumos”.
Vechile meșteșuguri, moștenite din moși strămoși, sunt astăzi readuse la viață cu dragoste și talent, prin această expoziție ce include produse unicat, confecționate manual, dedicate iubitorului de frumos al stilului artistic decorativ artizanal. Munca și pasiunea celor cinci expozanți – Orban Ana Maria, Veres Ildiko, Ürögdi Katalin, Kiss Bea și Pozsar Viorica – este reflectată în obiecte executate manual, inspirate din tradiție, fiecare exponat exclusivist având propria sa poveste a creației.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul