Astăzi, între orele 11:00 și 13:00, are loc o manifestație de amploare a angajaților din sănătate, din cauza nivelului de salarizare.
Citește și: Arhiepiscopul bagă viteză în cler la început de an printr-o circulară. Calinic cere preoţilor să facă mici coruri parohiale în biserici şi să cânte împreună cu credincioşii
Angajații din sistemul sanitar amenință cu greva generală și spun că sunt profund nemulțumiți de nedreptățile și inechitățile salariale la care sunt supuși. Sindicaliștii cer, în prezent, majorarea salariilor cu 20% pentru toate categoriile profesionale care lucrează în sănătate și Asistență Socială.La nivelul Guvernului s-a constituit un grup de lucru format din reprezentanţi ai Sanitas, ai ministerelor de Finanţe, Muncă şi Sănătate, care are termen zece zile pentru a găsi soluţii. „Dacă în aceste zile nu se găsesc soluţii, noi ne vom continua protestele. Avem suficiente semnături pentru a declanşa chiar şi o grevă generală. În aceste zile, cât am zis că acordăm răgaz Guvernului să găsească soluţii, vom picheta toate ministerele de resort, Muncă, Finanţe şi Sănătate, după care vom stabili un alt calendar la care ni se vor alătura toate sindicatele din sănătate”, a declarat Viorel Huşanu, preşedintele Uniunii Sindicale Sanitas Bucureşti.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul