Municipiul Botoșani va avea prima școală verde printr-un proiect depus în cadrul apelului Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Proiectul a fost admis în urma evaluării, iar Școala Gimnazială „Grigore Antipa” va fi supusă unui amplu proces de modernizare și reabilitare.
Proiectul „Dezvoltarea rețelei pilot de școli verzi la nivelul municipiului Botoșani”, pe Componenta C15 – Educație ar urma să transforme Școala Gimnazială „Grigore Antipa” în prima școală verde. Investiția implică intervenții la partea de infrastructură prin eficientizarea energetică, asta înseamnă introducerea sistemelor de ventilare cu recuperarea căldurii, a sistemelor de răcire, instalarea echipamentelor și racordarea lor la sistemele de încălzire centralizată, utilizarea surselor regenerabile de energie prin montarea de panouri fotovoltaice și instalarea pompelor de căldură.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul