Co-finanțat de Uniunea Europeană, prin Programul Național de Dezvoltare Rurală, proiectul "Școala mai aproape de tine" a adus o nouă ofertă educațională pentru copiii din comunitățile dezavantajate, transport accesibil și coeziune socială, în acord cu obiectivul general propus - asigurarea dezvoltării comunitare prin introducerea unor oportunităţi clare de prevenire a abandonului şcolar şi asigurarea accesului cetăţenilor la serviciile comunitare.
Pentru funcționarea centrului social, au fost procurate dotări IT (copiator, laptopuri, videoproiectoare cu ecrane de proiecţie şi suporţi pentru ecran, scaune, table magnetice whiteboard, seturi magnetice cu numere și cuvinte, truse cu instrumente magnetice pentru trasat pe tablă, flipchart-uri şi panouri de plută. Echipa de proiect și-a desfasurat activitatea într-un birou dotat cu mobilier și echipamente IT, inclusiv camera video și foto pentru a surprinde aspect din activitățile desfășurate. Activitățile socio-educaționale s-au desfășurat pe parcursul a trei ani, iar personalul din sfera socială și educațională a desfășurat activitatea pe bază de voluntariat. S-au realizat acorduri de parteneriat cu școlile din comună pentru buna desfășurare a activităților, iar Primăria Comunei Cristinești a pus la dispoziție un spațiu pentru funcționarea centrului social.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul