Pensionarii care nu mai au posibilitatea să se îngrijească singuri sunt incluși în Programul Senior, implementat de Primăria Municipiului Botoșani.
Prin activitatea susținută anul trecut, echipa de specialiști care își desfășoară activitatea în cadrul Centrului de îngrijire la domiciliu pentru persoanele vârstnice a asigurat sprijin alimentar (distribuirea de pachete cu alimente, medicamente, materiale igienico-sanitare), suport pentru efectuarea activităților de menaj, efectuarea cumpărăturilor, plata utilităților, realizarea unor mici amenajări casnice.
Un ajutor important a constat în monitorizarea stării de sănătate și acordarea asistenței medicale, atunci când vârstnicii incluși în program aveau probleme de sănătate. Totodată, s-a încercat, pe cât posibil, ca persoanele vârstnice să rămână în locuința lor o perioadă cât mai lungă, prin sprijinirea acestora în derularea activităților de bază în viața de zi cu zi.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul