Conform unui sondaj de opinie realizat de INSCOP Research la comanda News.ro în ianuarie 2024, opiniile românilor privind comasarea unora dintre scrutinele programate în 2024 sunt împărțite. Aproape jumătate dintre români sunt de părere că alegerile din 2024 ar trebui organizate fiecare separat, în timp ce un procent similar consideră că unele dintre scrutine ar trebui comasate.În opinia lui Sergiu Mișcoiu, prof. univ. la Facultatea de Studii Europene din cadrul UBB Cluj, mesajele scrutinelor nu trebuie amestecate.
„Ideea comasării unor alegeri care au ca și obiectiv desemnarea reprezentanților românilor în diferite tipuri de foruri este una de la sine bolnavă. Sunt mai multe rațiuni care împiedică logic o asemenea variantă de comasare a alegerilor. În primul rând, oamenii aleg reprezentanți în diverse tipuri de foruri alese, care au funcții diferite, au logici de funcționare diferite, au atribuții diferite, iar campaniile electorale nu ar trebui să fie identificate una cu cealaltă, din contră. Ar trebui să fie spațiu între aceste alegeri, fiecare scrutin având propria sa logică. Este anormal de exemplu să amestecăm mize și teme legate de alegerile pentru Consiliul Județean cu cele legate de viitorul Uniunii Europene. Deci, pe de o parte, trebuie respectate strict aceste meniri diferite ale alegerilor în cauză. e de altă parte, din punct de vedere al practicii internaționale, foruri europene sau diverse alte structuri internaționale și europene recomandă în mod clar separarea alegerilor, chiar dacă ar trebui să aibă loc în același an”, a spus Sergiu Miscoiu, pentru monitorulcj.ro.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul