Totodată, elevii solicită și o reglementare clară a temelor, astfel încât să fie date în sprijinul şi nu pentru evaluarea lor, potrivit unui proiect de nou statut realizat din iniţiativa şi sub coordonarea organizaţiei Salvaţi Copiii.
Prof. dr. Mircea Bertea, expert în educație consideră că elevii sunt puțin exagerați în cerințele lor, mai ales în ultima perioadă, dar pe de altă parte subliniază că școala românească ar trebui să fie într-adevăr un spațiu de învățare, nu doar de predare.„Cum spun englezii... timp liber înseamnă timp economisit. Dacă îl economisești, vei avea timp liber.Meseria copiilor, jobul lor e să învețe, să meargă la școală. Sigur, e de discutat aici despre ce ar trebui să însemne școala, pentru că prin planurile de învățământ s-au stabilit niște limite privind numărul maxim de ore, care ar merge la 30- 31 pentru gimnaziu și până la 32-33 la liceu, ceea ce înseamnă în general șase ore pe zi, maxim. Dacă facem o comparație cu ce se întâmplă în Vest, e mult ca număr de ore repartizate în intervalul orar 8-14, dar altfel, adică pentru noi, e ceva normal. În străinătate, în Europa în general, programul este de la 9 la 17, cu pauza de masă la prânz.Ca profesor cu multă experiență, cred că aici elevii nu au dreptate, în ultimul timp ar face orice numai să învețe cât mai puțin sau chiar să nu învețe. “Școala” lor preferată ar fi cu telefoane mobile și rețele de socializare”, a declarat Mircea Bertea, pentru monitorulcj.ro.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul