În cursul anului 2023, polițiștii locali arădeni cu atribuții în domeniul activităților comerciale au efectuat 589 controale, societăților aflate la prima abatere fiindu-le întocmite, inițial, procese-verbale cu sancțiunea avertisment.
De asemenea, pe parcursul anului au fost soluționate 31 sesizări. În urma avertismentelor polițiștilor locali, o parte a societăților comerciale s-a conformat, intrând în legalitate. Firmele care nu au dat curs notificărilor DGPL Arad au fost amendate pentru nerespectarea prevederilor legale. Astfel, 552 operatori economici de pe raza UAT Arad au fost sancționați pentru încălcarea prevederilor HCLM nr. 586/2021 privind Regulamentul de desfășurare a activităților comerciale și al piețelor în municipiul Arad și notificați să intre în legalitate în cel mai scurt timp. Sancțiunile aplicate însumează 417.500 lei.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul