Podul care traversează râul bistrița, ce face legătura între localităţile Rusu Bârgăului – Valea Poenii – Dorolea din judeţul Bistriţa-Năsăud, prin drumul comunal 6B, a fost închis de urgenţă marţi seara de către autorităţi, după ce au fost semnalate deformări ale acestuia.
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) a transmis că podul, aflat pe raza comunei Josenii Bârgăului, este grav avariat, motiv pentru care a fost restricţionat atât accesul auto, cât şi cel pietonal.
„O comisie mixtă condusă de prefectul judeţului Bistriţa-Năsăud, domnul Teofil Cioarbă, şi inspectorul şef ISU Bistriţa-Năsăud, colonel Bucur Cristian, alături de primarul din localitatea Livezile, respectiv viceprimarul din localitatea Josenii Bârgăului, prin comitetele locale pentru situaţii de urgenţă, a luat decizia, de la faţa locului, de închidere a drumului în cauză, implicit restricţionarea totală a accesului rutier şi pietonal pe podul avariat. Din punct de vedere al accesului operativ al echipajelor de intervenţie la eventuale situaţii de urgenţă în localitatea Valea Poienii, acesta va fi realizat prin localitatea Dorolea” a informat CJSU.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul