Un număr de 870 de posturi sunt vacante în spitalele de stat din Timiș, a anunțat prefectul Mihai Ritivoiu. El crede că posturile ar putea fi deblocate în această săptămână.
188 de medici lipsesc din spitalele din județul Timiș, a spus prefectul Mihai Ritivoiu. Cele mai mari probleme sunt la unitățile medicale din Timișoara: spitalele Județean și Municipal sau „Louis Țurcanu”.
„Ieri (n.r, luni) la ora 12.30 a avut loc o ședință în care am invitat conducerile tuturor spitalelor de stat din Timiș și, ca urmare a acestei discuții, DSP a primit sarcina să centralizeze datele și să le trimită la București. Totalul de posturi disponibile și pentru care se solicită deblocare la angajare în județul Timiș: avem 188 de medici, 297 de asistenți medicali, 19 posturi la personal de specialitate cu studii superioare, 40 de posturi – alt personal cu studii medii și 326 de posturi personal auxiliar și Tesa. (…) Din ce am înțeles, intenția Ministerului Sănătății este ca chiar în această săptămână să deblocheze prin memorandum aceste concursuri de angajare.” Declarația aparține prefectului Mihai Ritivoiu.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul