S-a petrecut la Washington, odată cu afirmațiile țățești ale ambasadorului României în Statele Unite ale Americii, Andrei Muraru, ocazionate de vizita oficială a premierului Marcel Ciolacu care, a îndrăznit să nu-l consulte și să-l lase, sighinaș, la ambasadă. Ofticat nevoie mare, pupilul lui Iohannis a declarat că: „Rolul meu în această vizită se încheie aici. Mulţumesc echipei mele de la Washington pentru efortul depus în ultimele zile pentru a facilita întâlnirile din următoarele zile, însă domnul prim-ministru a considerat că nu este necesară participarea reprezentanţilor Ambasadei României la Washington la întâlnirile politice din următoarele zile. Acestea fiind spuse, domnule prim-ministru, nu îmi rămâne decât să vă doresc foarte mult succes dumneavoastră şi echipei guvernamentale, pentru că succesul dumneavoastră aici, în America, înseamnă succesul României. Şi în definitiv vă dorim ceea ce ne dorim cu toţii - întâlniri de substanţă, rodnice pentru pacea, prosperitatea şi securitatea românilor"…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul