1911. Casa cu "trandafir"
Clădirea cu parter şi două etaje de pe strada Postăvarului nr. 2, colţ cu strada George Coşbuc, este uşor observabilă din Piaţa Ferdinand, fiind cap de perspectivă de-a lungul străzii Teatrului. Se numeşte casa Salamon Goldstein, după numele comanditarului.
Imobilul a fost proiectat în anul 1911 de către arhitectul Sztarill Ferenc, cu parter comercial (magazin de textile), două etaje cu apartamente, de 3, 4 şi 5 camere, şi o spălătorie în mansardă.
Intrarea se făcea dinspre strada Postăvarului, pe o poartă cu uşă dublă, decorată în feronerie cu Steaua lui David, iar casa scării era de dimensiuni mari, luminată natural prin ferestrele orientate către nord. În cartea "Evreii din Oradea" (tradusă în 1997), Mózes Teréz arăta că aici este singura astfel de reprezentare a Stelei lui David rămasă în oraş.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul