300 de specialiști în domeniu, dar și mii de participanți din cadrul publicului larg au „pătruns” în acceleratorul de design Deco Days, de la BTarena. Cu acest prilej, pasionații de design, profesioniști sau amatori deopotrivă, s-au conectat la produsele și tendințele din acest domeniu.
„Am decis să ne îndreptăm și asupra pieței interne; eram profilați pe țări precum Germania, Franța. Aici am adus câteva piese pe mobilier din lemn de stejar. Dacă în România noi avem acel stejar rustic, cu noduri, apropiat de aspectul său natural, francezii nu erau obișnuiți cu o asemenea masă din lemn. Până la urmă există o tendință tot mai conturată spre lemnul natural, autentic, începe să se se simtă la nivel european. A fost și o perioadă foarte grea pentru industria mobilei, cu pandemie, creșterea prețurilor la energie, război. Prețul lemnului a urcat foarte mult, între timp a mai scăzut, dar oricum nu va mai ajunge la cel inițial. Avem o fabrică la Huedin, din acea zonă aducem majoritatea lemnului, dar și planuri de dezvoltare în Cluj-Napoca. Ne-am apucat de o investiție într-o nouă linie, de producție, în Cluj Innovation Park, am vrea să o concretizăm cât mai repede”, afirmă Ioan Iancu, CEO al producătorului de mobilier Salice.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul