Începută în luna februarie a anului trecut, procedura de achiziţie a platformei CET Braşov va fi încheiată în scurt timp. Anunţul a fost făcut de primarul Braşovului, Allen Coliban, care a precizat că „am terminat inventarul, a fost încheiată identificarea în teren a bunurilor, iar zilele acestea vom fi invitaţi să semnăm contractul final. Noi am transmis notificarea către notar, pentru a finaliza şi această procedură”.
Platforma CET Braşov, care include mai multe construcţii (inclusiv turnul) şi un teren de 50 de hectare, a fost cumpărată de Primăria Braşov de la lichidatorul fostei electrocentrale pentru suma de 13,5 milioane de lei. Demersurile au început încă din anul 2021, când, în luna decembrie, Primăria Braşov a depus oferta de cumpărare a imobilelor proprietatea CET Braşov SA, aflată în procedură de faliment, pentru a nu pierde 10 milioane de lei primite de la bugetul de stat pentru achiziţia de terenuri cu destinaţie industrială.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul