Primăria Oradea, prin Direcția Tehnică, propune spre consultare publică actualizarea Regulamentului serviciului de salubrizare a municipiului Oradea și așteaptă în acest sens propuneri, sugestii din partea cetățenilor, în calitatea lor de utilizatori ai serviciului public de salubrizare, în vederea îmbunătățirii activității.
Regulamentul serviciului de salubrizare a municipiului Oradea, aprobat prin Hotărârea Consiliului Local nr. 861 din 29 octombrie 2020, a fost modificat de municipalitate. Una dintre principalele modificări aduse regulamentului vizează obligații ale autorității administrației publice locale stipulate prin Ordonanța de urgență nr. 133 din 29 septembrie 2022 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 92/2021 privind regimul deșeurilor, precum și a Legii serviciului de salubrizare a localităților nr. 101/2006: implementarea unui sistem de gestionare, pe 4 fracții, a deșeurilor de hârtie, metal, plastic și sticlă din deșeurile municipale; implementarea unui sistem de gestionare a deșeurilor reziduale din deșeurile municipale; implementarea unui sistem de gestionare a biodeşeurilor din deșeurile municipale; implementarea până la data de 1 ianuarie 2025 a colectării separate a deșeurilor textile; implementarea până la data de 1 ianuarie 2025 a colectării separate a deșeurilor periculoase din deșeurile menajere.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul