Sunt angajați care nu și-au mai luat concedii de opt ani pentru că nu s-a putut
La Curtea de Argeș, Poșta stă pe un butoi de pulbere. Angajații au o listă lungă de nemulțumiri, dar nu vor să intre în grevă pentru că, spun ei, asta i-ar afecta pe locuitorii municipiului și ai comunelor limitrofe.
Oficianții spun că nu-și pot lua concediile, și s-a ajuns la situația în care se iau 4 ore într-o zi concediu, iar în altă zi încă patru ore. Sunt zeci de ani de când un oficiant nu și-a luat măcar jumătate din concediu o singură dată. În mediul rural, situația este și mai gravă pentru că sunt salariați sunt persoane care nu au mai luat concediu de patru sau chiar opt ani. Cine vrea concediu trebuie să-și găsească înlocuitor, și asta e foarte greu. Spre exemplu, o doamnă poștaș în mediul rural, care nu mai avusese concediu de patru ani, a găsit până la urmă pe cineva care să-i țină locul, omul a luat adeverință de la medicul de familie care confirma că e apt de muncă, dar la Poștă a fost refuzat. Oficianții spun că e foarte posibil ca în acte să figureze și perioade de concediu, numai că asta nu se întâmplă și în realitate.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul