Stiri Ziare Locale Nebunie la Arad: UTA câștigă miraculos thrillerul cu FC Voluntari, decis în al șaselea minut de prelungiri!

Un meci nerecomandat cardiacilor s-a disputat astăzi pe Arena Francisc Neuman, în prima etapă a play-out-ului SuperLigii. Disperată după puncte și pe loc retrogradabil, FC Voluntari a venit decisă pentru a face un meci mare la Arad. Și cu excepția rezultatului, l-a și făcut, pentru că a jucat mult peste ce a arătat până acum, asta însă și cu largul concurs al UTA-ei, o echipă ce a părut foarte obosită și nesigură la acest meci. Conte a avut o repriză de coșmar și în minutul 3 i-a pus pe tavă o minge lui Dumiter, dar Benga a intervenit la sacrificiu și a salvat in extremis. Putea să fie 0-1 și în minutul 17, când Nemec a trimis cu capul de la marginea careului mic, dar Iacob a scos miraculos. UTA a continuat să fie aproape invizibilă, iar Conte a mai comis-o o dată în minutul 19, când Boboc a nimerit bara. Imediat, Armaș a reluat și el mingea cu capul în transversală, de lângă același…Conte! Era minutul 26 și utiștii puteau arunca prosopul. Nu a trecut mult și până la urmă formalitatea s-a concretizat și pe tabelă: după un corner, Turda a reluat nestingherit cu capul din careu, iar Nemec, nemarcat, a înscris dintr-un metru, cu poarta goală. Complet contrar cursului jocului, UTA a egalat în minutul 37, dar cu noroc, după ce nou intratul Joao Pedro a șutat din afara careului, mingea s-a lovit de Armaș și a intrat în poartă, Fernandez fiind păcălit de traiectoria mingii: 1-1. Fundașul ilfovenilor și-a luat revanșa în primul minut de prelungire, când a marcat cu capul, din mijlocul careului, după un corner bătut de Rață: 1-2.…