O bijuterie arhitectonică din apropierea centrului Piteștiului se prăbușește sub propria greutate pe zi ce trece, iar demersurile birocratice nu fac altceva decât să oprească orice investiție pentru salvarea acesteia. Este vorba despre Casa „Aron Baiulescu” de pe strada Târgul din Vale, construită în 1875, clădire care se evidențiază prin tencuiala căzută, fisuri structurale, acoperiș degradat, dar și atenționări de pericol iminent. Dată în administrare de mai bine de 40 ani Uniunii Artiștilor Plastici din România – Filiala Argeș, cu un contract prin care „oamenii care crează frumosul” erau obligați să întrețină monumentul istoric, vedem astăzi, în schimb, doar o ruină, care la un cutremur ar putea să dispară pe vecie.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul