Prin Decretul nr. 29/2024 s-a promulgat propunerea legislativă inițiată de deputații bistrițeni Bogdan Ivan Gruia și Daniel Suciu și care astfel devine Legea nr.15/2024.
„Anul trecut la inițiativa secretarului de stat în Ministerul Dezvoltării Lucrărilor Publice și Administrației Monica Săsărman, am organizat o întrunire de lucru cu geodezii din județul Bistrița-Năsăud. Cu acest prilej am preluat problemele cu care aceștia se confruntă.
Concret, prin inițiativa propusă am clarificat următoarele situații:
Pentru terenurile din extravilan care fac obiectul înregistrării sistematic și care se suprapun cu limitele fondului forestier înscrise în amenajamentele silvice, în documentele tehnice se va putea înscrie posesia de fapt, în favoarea posesorului terenului respectiv.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul