Ministerul Mediului anunţă că 2023 a fost cel mai cald an din istoria României, cu o temperatură medie de 12,5 grade, ceea ce reprezintă o abatere termică de +2,3 grade față de media perioadei 1981 – 2010. Recordul de temperatură, confirmat și la nivel european, de serviciul climatic Copernicus.
Citește și: Întorsătură de situaţie în procesul lui Sorin Balaş & co. S-a cerut sechestru pe averea şefului de la Ocolul Silvic Piteşti şi a tatălui secretarei lui Chiriloiu
Potrivit unui comunicat de presă emis de Ministerul Mediului și citat de News, “2023 este cel mai cald an din istorie pentru România, cu o temperatură medie de 12,5 grade şi o abatere termică de 2,3 grade fata de normalul perioadei 1981 – 2010. Totodată, intervalul 2012-2023 devine cea mai caldă perioadă de 12 ani consecutivi din istoria măsurătorilor meteorologice, conform Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM). Potrivit serviciului pentru schimbări climatice Copernicus, şi la nivel european, 2023 a fost cel mai cald an înregistrat vreodată, iar oamenii de ştiinţă avertizează că încălzirea globală, perioadele de secetă severă vor continua, în condiţiile în care emisiile de gaze cu efect de seră sunt în creştere“.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul