A fost decorat de patru ori cu ordinul „Mihai Viteazul”, fapt rar întâlnit în armata română. Ordinul „Mihai Viteazul” este cea mai înaltă distincție militară de război a României, instituită de regele Ferdinand în septembrie 1916, pentru a răsplăti „faptele excepționale ale ofițerilor care s-au distins în fața inamicului”. Se acorda numai ofițerilor superiori, pe trei clase, a III-a, a II-a și I, cu precizarea expresă că „nimeni nu poate obține o clasă superioară dacă nu este decorat cu clasa a III-a”. În timpul Primului Război Mondial, regele Ferdinand a purtat Ordinul „Mihai Viteazul” clasa a III-a. Era o dovadă a modestiei, dar și a caracterului deosebit.Leonard Mociulschi a fost singurul ofițer din cel de-al Doilea Război Mondial care a fost înaintat la gradul de general și pus să comande o mare unitate fără a fi absolvit Școala Superioară de Război. Era palma pe care mareșalul Antonescu o dădea generalilor a căror competență nu se ridica la nivelul funcțiilor și studiilor avute. Și nu erau puțini.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul