Dacă românul îşi duce la ITP maşina, el de ce nu merge periodic la doctor, pentru propria "revizie", ci ajunge adesea direct în spital? - se întreabă un reputat chirurg orădean care operează tot mai mulţi pacienţi în stadii de "rable", după ce vreme îndelungată nu s-au interesat de ei înşişi. Chiar aşa greu îi este omului să priceapă că, dacă la maşini piesele stricate pot fi înlocuite, el nu are organe de schimb?
Comportamentul autodistructiv, inclusiv cel prin pasivitate, ţine de educaţie, capitol la care avem, ca popor, carenţe mari. Se vede zi de zi în toate spaţiile publice, dar şi în statistici care ne arată codaşi, de pildă, la consumul de săpun şi pastă de dinţi.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul